اتصالات سوپرپايپ
اتصالات سوپرپایپ
بهمن 10, 1398

شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله

طبقه بندی شیر آلات

شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله

این شیرها برای جلوگیری از تخلیه مخازن ذخیره در زمان ترکیدگی و شکستگی خطوط لوله انتقال به پا یین دست استفاده می شود. این شیرها اغلب از نوع پروانه ای و گاهی از نوع سوزنی انتخاب می شوند و سامانه محرک آنها به جای گیربکس از یک جک هیدرولیکی و یک اهرم و وزنه ای سنگین تشکیل می شود. جک هیدرولیکی با اعمال نیرو به اهرم متصل به محور شیر وزنه سنگینی را در بالا نگه می دارد تا شیر کاملا باز شود. یک سامانه حساس به سرعت عبور آب، در روی خط لوله ورودی شیر نصب می شود و با افزایش سرعت عبور آب از خط لوله از محدوده تنظیم شده که مثلا به علت شکستگی خط لوله بروز می نماید، این سامانه حساس شده و روزنه تخلیه فشار جک هیدرولیکی را باز می کند تا نیروی مربوط به وزنه اصلی شیر آن را ببندد.

محل نصب این شیرها اغلب در خروجی مخازن خط لوله است و فشار اندکی در ورودی شیر وجود دارد . این شیرها باید دارای سه خاصیت اصلی باشند:

  • حرکت 90 درجه داشته باشند.
  • افت فشار اندکی ایجاد کنند.
  • نیاز به نیروی الکتریکی به هیچ عنوان برای بسته شدن شیر نداشته باشند.

مکانیزم حساس به سرعت در این شیرها باید قابلیت تنظیم از سرعت  0/5 متر بر ثانیه را داشته باشد و به غیر از واسنجی در کارخانه باید بتوان آنها را در پای کار نسبت به شرایط واقعی تنظیم مجدد کرد.

کاربرد شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله با مدار فرمان تمام مکانیکی

 همان طور که از نام این شیر پیداست، برای حفاظت خط لوله در مقابل شکستگی از این شیر استفاده می شود. مزیت بسیار مهم این شیر در مقایسه با سایر شیرهای حفاظت که با جریان برق کار می کنند این است که مدار فرمان این شیر تماما مکانیکی است و در هنگام بروز بلایایی نظیر سیل، زمین لرزه، رعد و برق، بمباران های هوایی و … که همگی با قطع جریان برق همراه می باشند، نیاز به هیچ گونه محرک خارجی و یا جریان الکتریکی جهت فعال شدن ندارد. هم چنین خطرات ناشی از برق گرفتگی جریان الکتریسیته و یا مسایل مربوط به تعمیر و نگهداری سامانه های الکتریکی و یا شارژ باتری ها که مستلزم صرف وقت و هزینه فراوان می باشد، در مورد شیر حفاظت از شکستگی خط لوله با سامانه فرمان تمام مکانیکی وجود ندارد. شکل  مدار فرمان شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله را نشان می دهد

روش نصب شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله با مدار فرمان تمام مکانیکی

برای نصب این شیرها که اکثرا در داخل شیر خانه خروجی مخازن اصلی آب شهر نصب می شوند، ابتدا مدار کنار گذر به فاصله هایی که از طرف شرکت سازنده ا رائه می شود نصب شده و با رعایت که آن هم توسط شرکت سازنده تعیین می شود شیر حفاظت از شکستگی نصب می شود. اتصال مدار فرمان جک هیدرولیکی L فاصله شیر به حسگر مکانیکی توسط شیلنگ های هیدرولیکی فشار قوی انجام می گیرد. کلیه این قطعات توسط شرکت سازنده تحویل خریدار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش