اتصالات سوپرپایپ 

همانطور كه می دانید یك سیستم  لوله كشی هنگامی قابل اعتماد  میباشد كه علاوه بر لوله ی مطمئن، اتصالات آن هم از ضریب اطمینان بالایی برخوردار باشد. اتصالات باید حداقل برابر یا بیشتر از لوله دوام داشته باشد تا بتوان برای طول عمر بالا از مجموعه ی آن سیستم استفاده كرد.

گرمایش کفی سوپرپایپ

اتصالات سوپرپایپ با در اختیار داشتن دانش فنی كامل با آخرین تكنولوژی و با كیفیت بسیار بالایی ساخته شده و همانند لوله طول عمر بسیار بالایی دارد. جنس اتصالات قدیمی از نوعی برنج  با روكش نیكل می باشد. برنج در مقابل خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد و رسوب پذیری بسیار پایینی دارد، به این دلیل باز هم به  حداقل رساندن  رسوب پذیری و نیز بالا بردن مقاومت در مقابل خوردگی سایشی اتصالات سوپرپایپ با روكش نیكل عرضه  میشود. نیكل در محیط های قلیایی و خورنده مقاوم بوده و سطح اتصال  را بسیار صیقلی تر می نماید. بنابراین اتصالات سوپرپایپ از داخل بسیار مقاوم بوده و از خارج در مصالح بنائی مثل گچ ، سیمان ، آهك و غیره خورده و پوسیده نمی شود. یكی دیگر از محاسنی كه اتصالات سوپرپایپ دارند مقاومت در مقابل فشار و دمای بالا است كه حتی بیش از تحمل لوله  میباشد. به طور مثال در فشار بیش از 93 بار لوله می تركد ولی از محل وصاله  هیچگونه نشتی مشاهده  نمیشود و حتی اگر لوله را با دستگاه كشش آنقدر بكشیم تا گسیخته شود، باز از وصاله جدا نشده و از آب بندی خارج نمی شود.

برای وصل كردن اتصال به لوله به گرم كردن یا چسب زدن و یا رزوه كردن احتیاجی نیست و در واقع اتصال  بر روی لوله به نوعی پرس می شود. اتصالات سوپرپایپ در دو نوع ساخته می شود، یكی اتصالات مهره ماسوره ای و دیگر اتصالات پرسی كه نحوه آب بندی آنها در واقع به یك صورت  میباشد. در زیر هر دو نمونه اتصالات موجود را بررسی خواهیم كرد.

اتصالات مهره ماسوره ای

دلیل اینكه به این اتصالات مهره ماسوره ای اطلاق می شود این است كه برای وصل كردن لوله به هر اتصال پیچی از نوع سوپرپایپ می بایستی از یك مهره و یك ماسوره استفاده شود. روش عمل این است كه  مهره ماسوره از یك طرف به لوله متصل شده و از طرف دیگر به اتصال پیچی سوپرپایپ متصل می گردد. سمتی كه به لوله متصل  میشود به صورت عدد میلیمتری ارائه شده و سمت دیگر كه   به اتصال پیچی سوپرپایپ متصل می شود به صورت عدد اینچی مشخص می گردد. مثلا  مهره ماسورهای با شماره فنی 770044 دارای مشخصات زیر است:

مهره ماسوره از اهمیت  ویژه ای در اتصالات سوپرپایپ برخوردار است. همانطور كه در شكل پایین می بینید این اتصال دارای سه اورینگ می باشد كه جهت جلوگیری از نشتی در فشارهای ناگهانی مثل ضربه قوچ و فشار تست و غیره تعبیه شده است. یك سری دندانه  در جهت خلاف كشش لوله وجود دارد كه به درون گوشت لوله از داخل فرو رفته و باعث  می شود تا مجموعه لوله و اتصال ها كششی معادل 760 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل كنند. حلقه ی برنجی كه بر روی لوله قرار می گیرد باعث  می شود تا با سفت كردن مهره بر روی این حلقه، لوله مابین این حلقه و  دندانه ها پرس شود. مهره ای كه بر روی ماسوره  می باشد دارای دنده توپیچ 1/2 ، 3/4  و 1 اینچ و یا دنده روپیچ 1 اینچ  میباشند، كه بر روی اتصال روپیچ ویا توپیچ دیگر پیچیده شده و باعث پرس شدن حلقه ی ماسوره می گردد. فرم خاص( سطح شیب دار) قسمت جلوی ماسوره به همراه یك عدد اورینگ آب بندی  با اتصال پیچی سوپرپایپ را تامین  میكند.

 

توجه مهم: در اتصلاتی كه اورینگ جهت آببندی نداریم ( مثلاً مهره ماسوره 1*32 روپیچ و توپیچ) از نوار تفلون برای این منظور استفاده می كنیم.  

اتصالات پرسی قدیم

اتصالات مهره ماسوره ای و پرسی از نظر مقاومت و نحوه آب بندی مانند یكدیگر می باشند با این تفاوت كه در اتصالات مهره ماسوره ای لوله مابین حلقه برنجی ماسوره به توسط سفت كردن مهره به اتصالات دنده ای دیگر پرس می گردد ولی در اتصالات پرسی قدیمی به جای حلقه برنجی یك حلقه استیل وجود دارد كه برروی لوله قرار می گیرد و توسط دستگاه پرس سوپرپایپ پرس می گردد. ( مانند شكل زیر)

اتصالات پرسی قدیم

 

همانطور كه در شكل بالا دیده می شود اتصالات پرسی قدیمی دارای یك بدنه برنجی با روكش نیكل می باشند كه در قسمت اتصال به لوله دندانه های در جهت عكس كشش لوله وجود دارد و همچنین دو عدد اورینگ، آب بندی لوله با اتصال را تضمین می كند، حلقه استیل كه روی  لوله قرار می گیرد توسط دستگاه مخصوصی پرس می شود.

اگر بخواهیم از اتصال پرسی در وسط سیستم لوله كشی سوپرپایپ استفاده كنیم ( مانند سه راهی یا بوشن) تمام قسمتهایی كه حلقه استیل دارند باید پرس شوند ولی در  ورودی ها و خروجی های سیستم لوله كشی سوپرپایپ (مانند ابتدای مسیر لوله كشی یا مكان های نصب شیرهای قطع و وصل) باید از اتصالات كه یك سمت آن رزوه توپیچ یا روپیچ دارند استفاده كنید. با استفاده از این اتصالات سرعت لوله كشی نسبت به مهره ماسوره ای به بیش از دو برابر رسیده و در كل چندین برابر سیستم های فولادی می باشد.

اتصالات سوپرپايپ

فروش لوله و اتصالات سوپرپایپ به صورت اینترنتی و حضوری – جهت خرید و یا دریافت اطلاعات بیشتر و اطلاع از تخفیف ها با بخش فروش ( تهران – ارسال به سراسر کشور ) تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش