اتصالات لوله فولادی ،گالوانیزه
دی 29, 1398
طبقه بندی شیر آلات
شیرهای حفاظت از شکستگی خط لوله
دی 29, 1398

اتصالات سوپرپایپ

اتصالات سوپرپايپ

اتصالات سوپرپایپ 

همانطور که می دانید یک سیستم  لوله کشی هنگامی قابل اعتماد  میباشد که علاوه بر لوله ی مطمئن، اتصالات آن هم از ضریب اطمینان بالایی برخوردار باشد. اتصالات باید حداقل برابر یا بیشتر از لوله دوام داشته باشد تا بتوان برای طول عمر بالا از مجموعه ی آن سیستم استفاده کرد.

اتصالات سوپرپایپ با در اختیار داشتن دانش فنی کامل با آخرین تکنولوژی و با کیفیت بسیار بالایی ساخته شده و همانند لوله طول عمر بسیار بالایی دارد. جنس اتصالات قدیمی از نوعی برنج  با روکش نیکل می باشد. برنج در مقابل خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد و رسوب پذیری بسیار پایینی دارد، به این دلیل باز هم به  حداقل رساندن  رسوب پذیری و نیز بالا بردن مقاومت در مقابل خوردگی سایشی اتصالات سوپرپایپ با روکش نیکل عرضه  میشود. نیکل در محیط های قلیایی و خورنده مقاوم بوده و سطح اتصال  را بسیار صیقلی تر می نماید. بنابراین اتصالات سوپرپایپ از داخل بسیار مقاوم بوده و از خارج در مصالح بنائی مثل گچ ، سیمان ، آهک و غیره خورده و پوسیده نمی شود. یکی دیگر از محاسنی که اتصالات سوپرپایپ دارند مقاومت در مقابل فشار و دمای بالا است که حتی بیش از تحمل لوله  میباشد. به طور مثال در فشار بیش از 93 بار لوله می ترکد ولی از محل وصاله  هیچگونه نشتی مشاهده  نمیشود و حتی اگر لوله را با دستگاه کشش آنقدر بکشیم تا گسیخته شود، باز از وصاله جدا نشده و از آب بندی خارج نمی شود.

برای وصل کردن اتصال به لوله به گرم کردن یا چسب زدن و یا رزوه کردن احتیاجی نیست و در واقع اتصال  بر روی لوله به نوعی پرس می شود. اتصالات سوپرپایپ در دو نوع ساخته می شود، یکی اتصالات مهره ماسوره ای و دیگر اتصالات پرسی که نحوه آب بندی آنها در واقع به یک صورت  میباشد. در زیر هر دو نمونه اتصالات موجود را بررسی خواهیم کرد.

اتصالات مهره ماسوره ای

دلیل اینکه به این اتصالات مهره ماسوره ای اطلاق می شود این است که برای وصل کردن لوله به هر اتصال پیچی از نوع سوپرپایپ می بایستی از یک مهره و یک ماسوره استفاده شود. روش عمل این است که  مهره ماسوره از یک طرف به لوله متصل شده و از طرف دیگر به اتصال پیچی سوپرپایپ متصل می گردد. سمتی که به لوله متصل  میشود به صورت عدد میلیمتری ارائه شده و سمت دیگر که   به اتصال پیچی سوپرپایپ متصل می شود به صورت عدد اینچی مشخص می گردد. مثلا  مهره ماسورهای با شماره فنی 770044 دارای مشخصات زیر است:

مهره ماسوره از اهمیت  ویژه ای در اتصالات سوپرپایپ برخوردار است. همانطور که در شکل پایین می بینید این اتصال دارای سه اورینگ می باشد که جهت جلوگیری از نشتی در فشارهای ناگهانی مثل ضربه قوچ و فشار تست و غیره تعبیه شده است. یک سری دندانه  در جهت خلاف کشش لوله وجود دارد که به درون گوشت لوله از داخل فرو رفته و باعث  می شود تا مجموعه لوله و اتصال ها کششی معادل 760 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل کنند. حلقه ی برنجی که بر روی لوله قرار می گیرد باعث  می شود تا با سفت کردن مهره بر روی این حلقه، لوله مابین این حلقه و  دندانه ها پرس شود. مهره ای که بر روی ماسوره  می باشد دارای دنده توپیچ 1/2 ، 3/4  و 1 اینچ و یا دنده روپیچ 1 اینچ  میباشند، که بر روی اتصال روپیچ ویا توپیچ دیگر پیچیده شده و باعث پرس شدن حلقه ی ماسوره می گردد. فرم خاص( سطح شیب دار) قسمت جلوی ماسوره به همراه یک عدد اورینگ آب بندی  با اتصال پیچی سوپرپایپ را تامین  میکند.

 

توجه مهم: در اتصلاتی که اورینگ جهت آببندی نداریم ( مثلاً مهره ماسوره 1*32 روپیچ و توپیچ) از نوار تفلون برای این منظور استفاده می کنیم.  

اتصالات پرسی قدیم

اتصالات مهره ماسوره ای و پرسی از نظر مقاومت و نحوه آب بندی مانند یکدیگر می باشند با این تفاوت که در اتصالات مهره ماسوره ای لوله مابین حلقه برنجی ماسوره به توسط سفت کردن مهره به اتصالات دنده ای دیگر پرس می گردد ولی در اتصالات پرسی قدیمی به جای حلقه برنجی یک حلقه استیل وجود دارد که برروی لوله قرار می گیرد و توسط دستگاه پرس سوپرپایپ پرس می گردد. ( مانند شکل زیر)

اتصالات پرسی قدیم

 

همانطور که در شکل بالا دیده می شود اتصالات پرسی قدیمی دارای یک بدنه برنجی با روکش نیکل می باشند که در قسمت اتصال به لوله دندانه های در جهت عکس کشش لوله وجود دارد و همچنین دو عدد اورینگ، آب بندی لوله با اتصال را تضمین می کند، حلقه استیل که روی  لوله قرار می گیرد توسط دستگاه مخصوصی پرس می شود.

اگر بخواهیم از اتصال پرسی در وسط سیستم لوله کشی سوپرپایپ استفاده کنیم ( مانند سه راهی یا بوشن) تمام قسمتهایی که حلقه استیل دارند باید پرس شوند ولی در  ورودی ها و خروجی های سیستم لوله کشی سوپرپایپ (مانند ابتدای مسیر لوله کشی یا مکان های نصب شیرهای قطع و وصل) باید از اتصالات که یک سمت آن رزوه توپیچ یا روپیچ دارند استفاده کنید. با استفاده از این اتصالات سرعت لوله کشی نسبت به مهره ماسوره ای به بیش از دو برابر رسیده و در کل چندین برابر سیستم های فولادی می باشد.

اتصالات سوپرپایپ

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش