لوله های سبز پلی پروپیلن

لوله های سبز پلی پروپیلن

لوله های سبز پلی پروپیلن

لوله های سبز گونه های بسیار متداول از لوله های پلیمری رواج یافته در صنعت می باشد که امروزه توانسته اند با مجموعه خواص فیزیکی ، شیمیایی خود استفاده از لوله های فلزی را بسیار محدود سازند ثابت شده است که کیفیت بالا و کامل و مطابقت با استانداردهای پذیرفته شده و تولید آن بوسیله تازه ترین سیستم های آزمون مواد برای توسعه پژوهشی و کنترل کیفیت آن ضرورت استفاده از لوله های سبز را روز به روز پیش از پیش نمایان نموده است. بطور معمول 3 نوع لوله پلیمری در تاسیسات بکار گرفته می شود.

لوله های سبز پلی پروپیلن

 • لوله های سبز یا لوله های PP که از جنس  ( PP-80) POLYPROPILEN ساخته می شود.
 • لوله های PB که از جنس ( POLY BUTYLENE) ساخته می شود.
 • لوله های PEX که از جنس ( POLY ETBYLENT.ALLUMINUM SHELL ) ساخته می شود این نوع لوله در ایران به لوله های پنج لایه شهرت دارد.

به طور کلی به لحاظ قیمت و نیز انعطاف پذیری می توان این سه نوع لوله را بصورت PEX,PB,PP مقایسه نمود.

در مقام مقایسه انجام لوله کشی با لوله های پلیمری نسبت به لوله کشی فلزی حدوداً 15 – 10% ارزانتر و در عین حال سیستم طول عمر بیشتری خواهد داشت.

مجموعه پیوست بعنوان معرفی این نوع لوله ها سعی در معرفی ابتدایی لوله های سبز ( P.P ) و PEX چند لایه موارد کاربردی آن را دارد.

موارد کاربرد

لوله های PP : به دلیل مجموعه مشخصات ، خود ، داری موارد کاربرد بسیاری از جمله موارد ذیل می باشد.

 • تاسیسات شبکه های آب آشامیدنی سرد و گرم در ساختمانهای مسکونی ، بیمارستان ها ، هتل ها و منازل و مدارس و تاسیسات کشتی ها
 • تاسیسات موتورخانه ها و بویلرها و سیستم های گرمایشی
 • تاسیسات توزیع آب
 • تاسیسات شبکه های هوای فشرده صنعتی
 • تاسیسات سیستم های گرمایش و آب گرم کن خورشیدی
 • تاسیسات شبکه های کشاورزی
 • تاسیسات شبکه های مواد شیمیایی صنعتی ( اسیدها و بازها و … )
 • هر گونه کاربرد تاسیسات در موارد تعمیر ، بازسازی و نوسازی شبکه ها

جنس لوله های سبز و خواص آن

لوله های سبز از مواد پلیمری پلی پروپیلن تولید می گردند و به همین دلیل در صنعت به آن لوله PPگفته می شود. مقاومت حرارتی ویژه این ماده یکی از خواص جالب توجه لوله های PP می باشد و مجموعه مشخصات و ویژگیهای این ماده استفاده از آن را فقط در لوله کشی های آب آشامیدنی و نیز تاسیسات آب گرم مصرفی مناسب می سازد.

لوله های سبز پلی پروپیلن

به طور معمول در درجه حرارت های پائین تر از  می توان طول عمری بیش از 50 سال برای لوله های PP انتظار داشت ( البته این عمر بستگی به فشار آب شبکه دارد ) در این حالت افـــزایش درجه حرارت  در مقاطع کوتاه زمانی نیز صدمه ای به لوله های PP و طول عمر 50 ساله آن نخواهد داشت اما در صورتیکه درجه حرارت ثابت آب همواره بیش از  و کمتر از  باشد طول عمر استفاده از لوله های PP مطابق جدول 1 و 2 کاهش خواهد یافت. مقاومت در فشار بلند مدت و تکنیک نصب نیز از عوامل موثر در این زمینه می باشد. تذکر این مطلب ضروری است که مس و برنج دو فلزی هستند که هرگز نباید در تماس مستقیم با لوله های PP باشند ( به دلیل ایجاد پدیده DETRIMENTAL EFFECT ) لذا کلیه اتصالات فلزی لوله های PP ساخته شده از این دو ماده با پوشش های نیکل و یا کرم پوشش داده می شود. رویه های داخلی لوله های P.P صاف هستند به همین دلیل خورندگی نداشته و به سر و صدا در برابر تغییر شکل مقاوم بوده و باکتریها و خزه ها پوشیده نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش