نیوپایپ
نیوپایپ
دی 14, 1398
کاربرد موارد استفاده لوله پلی اتیلن
موارد استفاده لوله پلی اتیلن
دی 14, 1398

آشنائی با انواع لوله

آشنائی با انواع لوله

آشنائی با انواع لوله

به طور کلی لوله ها را می توان به سه نسل تقسیم نمود که در زیر هر سه نسل را مورد بررسی قرار می دهیم:

نسل اول : لوله های فلزی

لوله فلزی

 

بیش از نیم قرن است که در کشورمان با لوله های فلزی مانند سربی، مسی، فولادی( گالوانیزه و سیاه)، آلومینیومی و استنلس استیل آشنایی کامل داریم. در حال حاضر در کشورهای صنعتی بیشتر از لوله ی مسی استفاده می شود اما به دلیل اینکه در ایران لوله های فولادی عمده مصرف را بخصوص در ابنیه به خود اختصاص داده است به همین دلیل ما در زیر مزایا و معایب این لوله ها را با دیگر لوله ها مقایسه می کنیم :

مزایای لوله های فلزی:

 1. ارزانی ( در کوتاه مدت )
 2. تحمل فشار و دمای زیاد
 3. مقاومت مکانیکی زیاد
 4. عدم نفوذ اکسیژن به طور کامل
 5. ضریب انبساط طولی پایین (میزان تغییر طول لوله در اثر تغییر دما کم است)

معایب لوله های فلزی:

 1. خوردگی و زنگ زدگی از داخل و خارج
 2. رسوب پذیری
 3. وزن زیاد
 4. غیر اقتصادی بودن ( در دراز مدت )
 5. زبری بالا ( ناصاف بودن سطح داخلی )
 6. نصب مشکل و زمان بر

با توجه به اینکه افزایش طول عمر ساختمان ها امروزه در اکثر نقاط جهان مورد توجه قرار دارد، درحال حاضر کمتر کشوری است که از لوله های فولادی در ساختمان سازی استفاده نماید. علت این امر غیراقتصادی بودن در درازمدت بدلیل خوردگی و رسوب پذیری زیاد و در نتیجه طول عمر پایین می باشد. اما در کشور ما سابق هی لوله های فولادی باعث شده است تا این لوله در تمام نقاط ایران قابل دسترس شناخته شده باشد و با وجود این که استفاده از این لوله در ابنیه معایب و مشکلات فراوانی را در پی داشته است، همچنان به دلیل عدم آشنایی با نسل جدید لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نسل دوم :لوله های پلیمری

 

در دهه ی اخیر درکشورمان لوله های پلاستیکی در انواع مختلف مانند لوله های پلی پروپیلن PP ،پلی بوتیلن PB، و پکس PEX در جهت جایگزینی لوله های فلزی با مزایای زیر نسبت به لوله های فولادی عرضه شدند:

مزایای لوله های پلیمری

 1. عدم خوردگی و پوسیدگی از داخل و خارج
 2. رسوب ناپذیری
 3. وزن کم
 4. نصب سریع و آسان
 5. زبری پایین ( افت فشار کم)

اما این لوله ها به نوبه خود معایبی نیز دارند که به شرح زیر است:

معایب لول ههای پلیمری:

 1. ضریب انبساط طولی بالا
 2. عدم تحمل دمای بالا
 3. عدم تحمل فشار بالا
 4. مقاومت مکانیکی پایین
 5. عدم شک لپذیری
 6. نفوذپذیری اکسیژن
 7. عبور نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش

معایب فوق مثل نفوذ اکسیژن که باعث خوردگی اجزای فلزی مدار تاسیساتی مانند رادیاتورها و منابع ذخیره و غیره می شود،ضریب انبساط طولی زیاد که با تغییر دمای آب باعث تغییر طول لوله به میزان بسیار زیادی می شود، و همچنین محدود بودن استفاده از بیشتر این لوله ها در دما و فشاربالا در دراز مدت ، مهندسان و دست اندرکاران تاسیسات را به این باور رساند که استفاده از این لوله ها نیز خالی از اشکال نیست.

نسل سوم – لوله های تلفیقی

لوله تلفیقی

این مطلب که لوله های فولادی به دلیل خوردگی و رسوب پذیری و … ، و لوله های پلیمری به دلیل عدم تحمل فشار و دمای بالا و ضریب انبساط طولی زیاد و … ، دارای نقاط ضعفی هستند، باعث شد تا محققان جهت دستیابی به لوله ای که عاری از معایب لوله های فوق بوده و در عین حال دارای مزایای لوله های پلیمری و فلزی باشد به ساخت انواع لوله های چند لایه اقدام کنند.
در ابتدا لوله های دو لایه ساخته شد که دارای یک لایه فلز به همراه یک لایه پلیمر (پل یاتیلن، پلی پروپیلن و غیره) بود، که لایه پلیمر داخل و یا خارج آن بود. اما باز با این حال وجود لایه فلز و پلیمر در داخل یا خارج همان مشکلات سابق را به همراه داشت. بعد از آن لوله های سه لایه ساخته شد که یک لوله فلزی در مرکز و دو لایه پلیمر در داخل و خارج داشت. این لوله ها بسیاری از مشکلات لوله های تک لایه و دو لایه را حل کرد، اما یکی از مشکلات بزرگ این لوله ها دوگانگی جنس پلیمر و فلز بود که با تغییر دمای آب داخل لوله لایه های فلز و پلیمر انبساط طولی یکسانی نداشته و از یکدیگر جدا می شدند و عملاً تولید و کاربرد این لوله ها نیز محدود شد. اما روند پیشرفت تولید لوله های چند لایه متوقف نشد و در اواخر دهه ی هشتاد میلادی با اضافه کردن چسب مخصوصی در بین لایه های فلز و پلیمر تحول بزرگی در تولید لوله های چند لایه ( تلفیقی ) بوجود آورد.
ویژگی منحصر به فرد تلفیق فلز و پلیمر با چسب مخصوص تمامی مشکلات لوله های نسل اول و دوم را حل کرده و توانست کلیه مزایای لوله های فلزی و لوله های پلیمری را دارا باشد بدون اینکه هیچ یک از معایب آن دو را به ارث ببرد. باید توجه کرد که تولید لوله های تلفیقی از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بوده،و بسیار مشکل تر از لوله های پلاستیکی معمولی است.و اگر دقت کافی در انتخاب مواد اولیه همچنین در فرایند تولید و کنترل کیفیت صورت نگیرد لوله ایی حاصل میشود در عمل با مشکلات مختلفی روبرو خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش