لوله و اتصالات ، لوله گالوانیزه

انواع لوله ها

همان طور که از عنوان مطلب لوله و اتصالات ، لوله گالوانیزه  توضیحاتی را خدمت بازدید کنندگان گرامی ارائه میدهیم ، لوله ها را می توان به انواع مختلف از نظر جنس ، کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود.

لوله هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر می باشد:

 

لوله های گالوانیزه

لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه خود به 2 دسته تقسیم می شوند:

  1. لوله های فولادی گالوانیزه
  2. لوله های آهنی گالوانیزه

این دو نوع در بازار به لوله های آهنی سفید معروفند و عموما بین این دو فرقی گذاشته نمی شود، در صورتیکه لوله های فولادی گالوانیزهدر مقایسه با نوع آهنی سبک تر و براق تر هستند

لوله فولادی گالوانیزه

این نوع لوله ها گاهی برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک به کار برده می شود ولی مورد استفاده اصلی آنهابرای تهویه است. جنس این لوله ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش می دهند و سپس آنها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگی ها در یک وان آبکاری روی اندود (گالوانیزه) می کنند. این نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتذی دارند و کلیه اسیدهایی که برای چدن مضر می باشند فولاد گالوانیزه را هم خراب می کنند.

لوله های آهنی گالوانیزه

جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش به هم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند.

به همین علت آنها را لوله های با درز نیز می گویند. این نوع لوله ها از رنگ تیره خاکستریشان شناخته می شوند و عموما به 2صورت سبک و متوسط تولید میشوند.

کلیه لوله های فولادی و آهنی گالوانیزه در شاخه های 6متری و دو سر دنده با قطر 1/2 اینچ تا 8 اینچ تولید می گردند. قطر این لوله ها معمولا قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است.

همچنین در بازار این لوله ها را بر اساس نمره می شناسند. این نوع لوله ها  نیز به وسیله دنده پیچی به یکدیگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی می شوند.

نکته: از اتصال این لوله ها به روش جوشکاری باید پرهیز نمود زیرا بر اثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه (آلیاژ روی) دود غلیظ و سفیدی تولید می شود که محیط کار را آلوده می تماید و تنفس آن ایجاد مسم.میت کرده و موجب آسیب می شوند.

 

مشخصات لوله گالوانیزه

مشخصات لوله های گالوانیزه

 

مطابفت قطر اسمی و نمره لوله ها

 

مطابفت قطر اسمی و نمره لوله ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش